Vývoj cestovného ruchu v ubytovacích zariadeniach SR v júli 2020

Návštevnosť hotelov sa v júli medzimesačne strojnásobila, oproti vlaňajšku bolo hostí o 20 % menej. Prepad počtu zahraničných návštevníkov sčasti nahradil rast domácich hostí.

V hoteloch, penziónoch a ubytovacích zariadeniach SR sa v júli 2020 ubytovalo viac ako 570-tisíc návštevníkov, čo bolo o 20 % menej ako v júli 2019. Medziročný pokles bol dôsledkom pretrvávajúcej nižšej návštevnosti zahraničných hostí, ale vyššieho počtu domácich hostí, čo sa prejavilo najmä vo vybraných regiónoch. Počet domácich návštevníkov na úrovni SR prevýšil minuloročné rekordné čísla v úspešnej letnej sezóne 2019, v dvoch krajoch SR bol medziročný rast domácich hostí nad úrovňou 15 %.  Prepad zahraničnej návštevnosti poznamenal najmä hotely v mestách. Hostia strávili v zariadeniach celkovo viac ako 1,8 milióna nocí, medziročne sa ich počet znížil o 23,3 %.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom (193 468 hostí) ubytovacie zariadenia v júli zaznamenali takmer trojnásobný nárast návštevnosti, medziročne bol tento počet však naďalej o pätinu nižší. Minulý rok v júli počet návštevníkov hotelov, penziónov a ďalších zariadení cestovného ruchu prekročil 712-tisíc osôb. Počet hostí sa tak priblížil úrovni z júla 2016, kedy sa na Slovensku ubytovalo takmer 560-tisíc hostí. Dĺžka pobytov sa medziročne skrátila. Počas tohtoročného júla sa návštevníci v priemere ubytovali na 3,2 noci pred rokom to bolo 3,3 noci.

Graf - Návštevníci v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu

Návštevnosť v celej SR tvorili v prvom prázdninovom mesiaci najmä domáci turisti. Medziročne sa ich počet zvýšil o 2,2 % na viac ako  424-tisíc, predstavovali tak 74,4 % z celkového počtu ubytovaných. V štyroch z ôsmich krajov bol dokonca počet hostí vyšší ako v júli 2019 – v Košickom ( o 3,7 %), Prešovskom (o 9,9 %), Trnavskom (o 17,6 %) a v Žilinskom kraji (o 22,8 %). Počet prenocovaní domácich hostí ale na Slovensku klesol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 8,2 %. Nárast zaznamenali len v Žilinskom a Prešovskom kraji.

Naďalej však pretrvávala nižšia návštevnosť cudzincov, ktorých slovenské ubytovacie zariadenia evidovali takmer 146-tisíc. V rovnakom období minulého roka ich bol približne dvojnásobok (viac ako 297-tisíc), čo najviac poznamenalo najmä hotely v mestách.

Negatívny dopad bol najväčší v Bratislavskom kraji, ktorého celková návštevnosť sa medziročne znížila až o 55,5 % , počet zahraničných hostí tu však klesol o viac ako dve tretiny ( o 68 %). Samotné mesto Bratislava bola na tom ešte horšie, nakoľko výsledky celého kraja zlepšila návštevnosť prázdninovo obľúbených okresov ako je Senec či Pezinok.

V súhrne po zohľadnení návštevnosti domácich aj zahraničných hostí počet návštevníkov sa medziročne zvýšil len v Žilinskom kraji (o 1,4 %) a to najmä vďaka regiónu Liptov, v ostatných krajoch pretrvával pokles. Najnavštevovanejšie oblasti Slovenska  – Žilinský a Prešovský kraj  – evidovali viac ako 100-tisíc návštevníkov. V Prešovskom kraji, ktorý má na svojom území turistické lákadlá v podobe Vysokých Tatier, Kežmarku a Bardejova napriek tomu klesol celkový počet návštevníkov o 9,5 %. 

V týchto dvoch regiónoch bol zároveň najväčší počet ubytovacích zariadení a lôžok v nich. Kapacity izieb tu v júli boli využité na približne 50 %, kým napríklad v Bratislavskom kraji na 22,4 % a Košickom kraji na 27,6 %.

Rozsiahle obmedzenia cestovania najmä na medzinárodnej úrovni zásadne ovplyvnil aj súhrn návštevnosti za prvých sedem mesiacov tohto roka. V zariadeniach cestovného ruchu sa v tomto období ubytovalo takmer 1,9 milióna návštevníkov, čo predstavovalo medziročný pokles o 47 %. Z toho bolo 70,1 % domácich návštevníkov a 29,9 % cudzincov. Medziročne sa počet domácich návštevníkov znížil takmer o  40 % a počet cudzincov takmer o 60 %.   

Podľa posledných údajov ku koncu júla 2020 slúžilo cestovnému ruchu celkovo 4 365 ubytovacích zariadení. K dispozícií bolo 72,4-tisíc izieb. Počet izieb v porovnaní s júlom 2019 klesol o 2,7-tisíc (o 3,6 %) a počet lôžok o 6,5-tisíc (o 3,3 %).

Zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky